
15 mar Bukett i tre former
Jag tycker det är helt underbart att få snittblommor och just därför vill jag njuta av dem så länge som möjligtvis går. Tidigare visade jag hur jag gör för att tulpaner ska stå sig fina under lång tid och idag vill jag visa hur jag gör med rosor.
Tulpaner vissnar med elegans och deras stjälkar som fortsätter att växa böjer sig i regel vackert som långa mjuka svanhalsar. Rosor däremot vissnar sällan med samma elegans utan har en förmåga att nicka till med blommorna och ofta ganska fort.
Först är buketten i sin ursprungsform. Raka fina stjälkar.
När de börjar visa tecken på att vilja nicka till så klipper jag av stjälkarna rejält, drar bort de nedersta bladen och formar en rund kompakt bukett, lagom för en låg vas.
Nu syns knappt några skavanker och buketten kan njutas ännu en tid.
När rosorna ändock blir för gamla så tar jag en eller två av de som hållit sig bäst, klipper av stjälkarna radikalt till bara cirka sju centimeter, och sätter dem i en pytteliten glasvas.
Sim sala bim så kan även den minibuketten njutas och buketten som först kunnat vara över ganska fort varade jättelänge!
No Comments