05 jul Hur sköts en trädgård?
Hos Debora Garden kan ni beställa en skötselplan till er trädgård. Den görs efter ett hembesök där jag ser över er trädgård och antecknar olika behovsområden. Med en skötselplan blir det lätt att göra rätt. Där kan du se när och hur olika växter och ytor ska skötas, hur du tar hand om skadeangrepp och få tips gällande just din trädgårds skötsel.
Det är också möjligt att få hjälp med en skötselplan via webbaserad-konsultation, så avstånd är inga problem.
Alla trädgårdar är olika och kräver olika mängd skötsel. Med en skötselplan är det lätt att göra rätt och i dagens inlägg som jag skrivit för Falkenbergs Posten får du några tips om vad som kan göras nu.
Det finns många rutinerade trädgårdsägare i vårt avlånga land. Sådana som får trädgården att prunka och se välvårdad ut. Men hur gör de? Vad ska göras när och hur mycket?
För dig som är nybliven trädgårdsägare kan frågetecknen vara många och inte så lätta att reda ut. Även du som flyttat eller planerat om din trädgård med nya växter kan ställas inför nya frågor om hur allt ska skötas på så bra sätt som möjligt.
I största allmänhet kan jag intyga att växter är väldigt förlåtande, så även om vi gör fel ibland kan det rättas till och bli till något bra. Men visst vore det mycket lättare och framförallt tidsbesparande att göra rätt direkt. För trots allt är trädgård en plats som inte bara ska rymma arbete utan också en stor portion avkoppling.
Gå igenom din trädgård bit för bit för att få inblick i vilka skötselbehov just din trädgård har.
I mitt yrke utför jag ofta skötselplaner för trädgårdar till de som önskar. I en sådan är det lätt att få en överblick över trädgården och vilka skötselbehov som finns. Där syns vad som ska göras och när det ska göras och på så vis blir det också lätt att prioritera rätt. Likaså sjukdomar och skadeangrepp behöver behandlas på rätt sätt för att åtgärdas effektivt.
Just nu i trädgården
Mängder av små gröna löss är det på min ros. Några är ingen fara men blir de för många mår rosen dåligt.
Löss
Myror i träden betyder i regel löss. Myrorna ”mjölkar” lössen på en söt vätska som de utsöndrar. Spruta träden med en stark vattenstråle (dock inte så stark att bladen går sönder) utmed de unga skotten där lössen trivs. Då tappar de fästet och myrorna trivs inte heller. Upprepa för att få bättre effekt. På små träd är det bra att mosa så många löss du kan med ett enkelt tumgrepp. Stora träd brukar klara sig bra även utan behandling.
Spruta med såplösning sen kväll eller tidig morgon om du behöver bekämpa lössen ytterligare. Den tiden på dygnet är nyttodjur inte lika aktiva så du slipper träffa fel insekt. Nyckelpigor äter löss så dem måste vi vara rädda om och humlor, bin och andra insekter är superviktiga för vår natur så använd inga gifter i trädgården!
Såplösning
1liter vatten
1dl grönsåpa
Blanda i en spruta där trycket går att pumpa upp så du kommer åt även under bladen.
Tänk på fjärilar och andra nyttodjur (och dig själv såklart) i din trädgård och avstå från gifter.
Klipp
Juli, augusti och september förkortas i trädgårdssammanhang till JAS. Då kan de flesta vedartade växter beskäras och hinner påbörja sin läkningsprocess. Här i södra Sverige kan den perioden sträcka sig ända in i november tack vara det varma klimatet.
Tänk på att olika fruktträd svarar olika bra på beskärning så alla kan inte beskäras lika hårt och deras varierande växtsätt gör också att de ska beskäras på olika sätt. Tvätta dina verktyg med T-sprit mellan varje träd för att minimera sjukdomsspridning via snitten.
Klipp bort överblommade blomställningar på perenner. Då växer de på sig fint och många får ett andra blomflor.
Vattning
Just nu råder det extremt låga vattennivåer så vattna med förstånd. Där det råder vattenförbud får du bara vattna med kanna, inte med slang.
Vattna på kvällarna för då avdunstar inte lika mycket vatten och kan bättre komma växten tillgodo. Använd vatten som inte går att dricka. Samla upp så mycket vatten du kan från dusch och kök. Många liter rinner ut i avloppet i väntan på rätt temperatur.
Pingback:Trädgårdsdesign | Debora Garden
Posted at 09:21h, 16 juli[…] ← Föregående […]